Превентивне виховання учнів – пріоритетний напрям у виховному процесі

Це система підготовчих та профілактичних дій педагогів, спрямованих на запобігання формуванню у здобувачів освіти негативних звичок, рис характеру, проявам асоціальної поведінки підлітків та організацію належного догляду за діяльністю учнів.

Illustration

У ДПТНЗ "Переяслав-Хмельниццький ЦПТО" в центрі діяльності директора, заступників, класних керівників, вихователів залишається превентивне виховання, яке спрямоване на реалізацію Конвенції превентивного виховання дітей і молоді. Доцільно проводити заходи економічного, правового, психолого-педагогічного, соціально-медичного,освітнього, інформаційно-освітнього та організаційного характеру, спрямовані на формування позитивних соціальних установок, запобігання вживанню наркотичних речовин, відвернення суїцидів та формування навичок безпечних статевих стосунків. Слід загострити увагу педагогів на важливості реалізації функцій превентивного виховання, а саме: діагностико-прогностичної, корекційно-реабілітаційної, освітньо-консультативної, організаційно-методичної. Позитивність превентивної роботи спостерігається тоді, коли в повній мірі здійснюється корекційно-реабілітаційна функція, яка ставить за мету узгодження виховного процесу з реальними умовами соціалізації дитини й пов’язана з втручанням у негативну ситуацію її розвитку на рівні знань, емоцій, поведінки, використання оптимальної коригувальної допомоги, перевиховання та подолання негативних проявів у поведінці налагодження стосунків для позитивного способу життя. І тому важливо створювати сприятливі умови для формування позитивних якостей особистості в процесі різноманітних видів трудової, навчальної, позашкільної та іншої діяльності, що сприяють інтелектуальному, морально-етичному, естетичному розвитку, вихованню стійкості до негативних впливів. Робота у системі превентивного виховання здійснюється з початку навчального року: у вересні-жовтні складено соціальний паспорт , проведено анкетування учнів щодо їх схильності до шкідливих звичок; проводяться практичним психологом корекційні заняття з дітьми девіантної поведінки, ці діти відвідуються вдома; психологом вивчаються емоційні стани першокурсників під час уроків, міжособистісні відносини у класних колективах. Упродовж навчального року щомісяця в усіх групах проводиться цикл бесід з правового виховання та «Я обираю здоровий спосіб життя». Усвідомлюючи важливість радикальних змін у всіх сферах життя, у Центрі діє система профілактичної роботи по попередженню правопорушень серед здобувачів, створена рада профілактики правопорушень.Робота з превентивного виховання ведеться індивідуальна, групова і масова. Це і зустрічі з працівниками правоохоронних органів, і вивчення законодавства України. Найцікавішими є інтерактивні форми роботи, рольові ігри, конференції, круглі столи, диспути. У планах виховної роботи класних керівників сплановані бесіди з правового виховання, бесіди з профілактики правопорушень, тиждень правових знань, робота з батьками дітей, схильних до правопорушень, тематика батьківських зборів. Класні керівники щоденно ведуть облік відвідування учнями уроків, виясняють причину неявки.

  • Illustration

    Просвітницький захід із сімейного виховання

    В ЦПТО тренерка МР ПМТГ Анастасія Бурчик провела для здобувачів освіти групи №11 цікавий захід в рамках програми «Сімейного виховання». Метою тренінгу є: сприяння усвідомленню необхідності використання контрацепції з метою запобігання незапланованої вагітності та зараження ІПСШ та ВІЛ/СНІД. Такі заходи допоможуть уникнути великої кількості позапланових вагітностей у підлітковому віці та зменшити ризики інфікування молоді.

  • Illustration

    Просвітницький захід ювенальної превенції

     Проблема низької обізнаності підлітків щодо прав та обов’язків є досить поширеною. Найбільш ефективним розв'язанням цієї проблеми є проведення різноманітних просвітницьких заходів серед вихованців освітніх закладів. Сьогодні в ДПТНЗ «Переяслав-Хмельницький ЦПТО» інспектором сектору ювенальної превенції відділу превенції Бориспільського РУП ГУНП в Київській області капітан поліції Занєвською Ларисою Володимирівною проведено інформаційно-просвітницький захід. Основною метою акції є підвищення обізнаності підлітків щодо недопущення прояву різних видів насильства та подолання цього негативного явища.
    Окрему увагу приділено питанням попередження булінгу та відповідальності за його вчинення, безпечному спілкуванню у мережі Інтернет, недопущення сексуальної експлуатації дітей.
    Під час заходу здобувачам освіти також було надано контактні дані служб, до яких можна звернутися за допомогою у разі вчинення насильства.

  • Illustration

    Просвітницький захід "Правопорушенням – рішуче "НІ!"

    Особливості підліткового періоду, розглядаються як кризові та пов'язані з перебудовою в трьох основних сферах: тілесній, психологічній та соціальній. В цей період, підлітки стикаються з чисельними психологічними проблемами: стають незалежними від батьків, вчаться правильно будувати свої взаємини з однолітками, виробляють для себе комплекс етичних принципів, розвиваються інтелектуально, набувають почуття індивідуальної та колективної відповідальності. Сьогодні великого значення набуває профілактика протиправної поведінки серед підлітків. Важливо на ранніх етапах запобігти поширенню злочинності серед підлітків, не допустити поширення культу насильства і жорстокості в закладі освіти. З цією метою вихователі гуртожитку ЦПТО Ємець Олена та Йосипенко Людмила провели просвітницький захід з мешканцями гуртожитку "Правопорушенням – рішуче "НІ!". Вихованці взяли активну участь в обговоренні питань відповідальності за скоєні правопорушення.

  • Illustration

    Заходи до Всесвітнього Дня боротьби зі СНІДом

      До Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом у ЦПТО були проведені інформаційно-просвітницькі заходи. Години спілкування "СНІД: подумай про майбутнє і обери життя", "Скажи СНІДу-НІ!", перегляд тематичних соціальних відеороликів, виставка стіннівок та науково-інформаційної літератури. Все це було направлено на формування навичок здорового способу життя, підвищення рівня обізнаності вихованців про ВІЛ/СНІД, його профілактику й толерантне ставлення до ВІЛ-інфікованих. Підготували заходи керівники груп № 6 Доготар Н.В., № 3 Лопата Н.А., № 12 Герасименко Н.Ю, соціальний педагог Якименко Я.В. та медпрацівник закладу Климас М.Г.

  • Illustration

    Урок-бесіда "Курінню скажемо "НІ"

    Куріння є найпоширенішою шкідливою звичкою у світі, часто провокує розвиток онкологічних захворювань, у першу чергу раку легень, викликає появу хронічного обструктивного захворювання легень, виразкової хвороби, підвищує ризик виникнення міокарда. Особи, які мають цю шкідливу звичку, в 10 разів частіше хворіють на виразкову хворобу, в 13 разів на стенокардію, в 10-12 разів на інфаркт міокарда, а на рак легень в 20 разів частіше. Саме про це йшлося на уроці-бесіді, яку підготували та провели для здобувачів освіти групи № 11 соціальний педагог Якименко Яна, та керівник гуртків Підопригора Владислав.

    Вихованці почули багато цікавої та повчальної інформації, переглянули відеоматеріали..

  • Illustration

    Профілактика та попередження булінгу

    Прояви насильства, в тому числі булінгу (цькування), можуть статися внаслідок різних причин. Щоб такі прояви траплялися якомога рідше і не переростали в системне явище, наш заклад освіти розробив комплекс заходів для протидії булінгу (цькуванню). Важливою складовою цих заходів є просвітницька робота, яка складається з інформування, пояснення, формування навичок толерантної та ненасильницької поведінки, спілкування та взаємодії всіх учасників освітнього процесу. З метою профілактики та попередження булінгу (цькування) в закладі освіти керівники груп Вікторія Гершун, Наталія Ярина, Наталія Ковтун, Лариса Ладік, соціальний педагог Яна Якименко та керівник гуртків Владислав Підопригора провели виховні години з висвітлення та протидії булінгу. Вихованці переглянули повчальні відео.

  • Illustration

    Профілактика вживання психоактивних речовин у молодіжному середовищі

              У ДПТНЗ "Переяслав-Хмельницький ЦПТО" існує система роботи з протидії поширеню наркоманії та психоактивних речовин. До цієї роботи залучаються соціальні партнери- благодійні громадські організації. 15 лютого 2021 року представники волонтерської організації "Конвіктус Україна" було проведено просвітницький захід для учнів групи № 15 на тему "Профілактика вживання психоактивних речовин у молодіжному середовищі".
    Тренери Мельник Алла та Петрова Світлана організували живе спілкування, розглянувши причини вживання психоактивних речовин, розвитку психологічної та фізичної залежності, вплив таких речовин на здоров'я людини.
    Вихованці отримали корисну інформацію.Зустріч пройшла корисно, цікаво, жваво, продуктивно.

Made with